وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

نگاهی به آثار تاریخی و جاودانه شیخ عبدالباسط و مشاهیر تلاوت

وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

نگاهی به آثار تاریخی و جاودانه شیخ عبدالباسط و مشاهیر تلاوت

وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

وبلاگ استاد عبدالباسط عبدالصمد سعی دارد با انتشار تلاوتها و مقاطع مختلف از آثار جاودانه شیخ عبدالباسط ، هنر و ابعاد فنی تلاوت وی را در اختیار طرفداران این شمسِ تلاوت قرار دهد .

اولین مقطعی که برای تقلید انتخاب شده آیه 7 سوره مبارکه مریم هست . این فراز کوتاه است و نفس زیادی طلب نمیکند ولی اجرای آن ، دقت و ظرافت بالایی طلب میکند .

دانلود فراز

لطفا این فراز را بشنوید و با تقلید از آن ، اجراهای خودتان را به وبلاگ بفرستید تا مورد ارزیابی قرار گیرد .

۹۶/۰۵/۳۱
محمد آذری کیا

نظرات  (۱۲)

با سلام آقای آذری کیا
.
اینطور تعریفی هم نبود؛چون صدای خوبی ندارم
منتظر یه پست تقلیدی دیگه بودم که گذاشته نشد

تلاوت سوره مبارکه توبه
https://www.tarfandestan.com/forum/up.php?file=1510505539209898_سوره مبارکه توبه.rar
پاسخ:
سلام برادر

بنده چونکه اشتیاق و مشارکتی در بین عزیزان ندیدم ، وقت گذاشتن روی این کار را بیهوده دیدم .
متاسفانه مشارکتی ندیدیم و بهمین جهت این بخش رو ادامه ندادیم
با سلام آقای آذری کیا
.
بنده هم تلاوتی رو براتون فرستادم؛می خواستم ببینم نظرتون چی هست
https://www.tarfandestan.com/forum/up.php?file=150661362342938_سوره مبارکه قاف و واقعه.rar


پاسخ:
سلام آقا محمود عزیزم

تلاوت بسیار زیبایی شنیدم . آنچه که از این تلاوت دیدم ، کوله باری از استماعات این قاری بود . من میبینم که او خیلی به تلاوتها گوش داده و سعی کرده که آنها را اجرا کند . از این تلاوت لذت بردم ، چونکه در پشت پرده اش تلاشهایی را دیدم . اما یک سری راهکارها میتواند برای ارتقاء سطح تلاوت مفیدتر باشد . مهمترین نکاتی که میتواند بر تلاوت او اثر بگذارد از این قرار است :

1- شناختن صدای خود . یعنی شما بایستی اولا بدانید که از چه درجه ای تا کدام درجه میتوانید تلاوت با کیفیت انجام دهید . واگر پیش یک استاد صوت بروید مسلما سریعتر پیش خواهید رفت.
2-راحت بودن و ایجاد حس آرامش با تمرکز در تلاوت . تمرکز در تلاوت سبب از بین رفتن استرس میشود که یکی از مزیتهایش ، افزایش نفس است .
3- اگر نفس زیاد شد ، شما براحتی میتوانید ادغام و اخفاء و غنه و... را به اندازه لازم اجرا کنید و سریع از آن رد نشوید .
4- تجوید ... اگر تجوید ضعیف باشد ، حتی اگر مثل بلبلی زیبا تلاوت کنی بازهم ضعیف دیده میشود . مثلا در عبارت (خشی الرحمن) (خَ ) بایستی تقریبا در در مایه های (خا) خوانده شود (خَاشِیُ الرحمن ) و موارد مشابهی دیگر از این قبیل که جزو اشکالات تجویدی اند .
5- لحن شما خوب است و میدانید از روی چه الگویی میخوانید اما عدم هماهنگی صوت با لحن موجب محسوس شدن ضعف میشود . مثلا در بم ها آنقدر صدا پایین می آید که موجب گرفتگی صدا میشود و بایستی صوت و لحن همگام شوند

در کل چیزی که در مورد این تلاوت میتوانم بگویم اینست که : زیباست وبرای زیباتر شدن نیازمند تمرین و تکرار است .
تبارک الله احسنت
سلام خیلیییی مممنونم بابت توضحیات و روحیه ای که دادین
من اهل مازندران بابلسر یکی از روستاهای اطرافش
خبری از کلاس قرآن ندارم که برگزار میشه یا نه ولی پیگیرش هستم
شما هم استاد مایی بشه از شما استفاده کنم
تلاوت های تجوید استاد رو دارم دانلود میکنم ان شالله شروع میکنم
راه هایی نیست که صدام بهتر بشه؟
پاسخ:
سلام برادر عزیزم . اکثر قاریان طلایی مصر اهل روستا بودند و حتی امکاناتی که الان شما دارید در اختیار نداشتند اما اراده و اعتقادی که داشتند خیلی مثال زدنی بود . طوری که مشهور است ، استاد عبدالباسط کیلومترها پیاده روی میکرد تا به محلی برسد که در آنجا رادیو وجود داشت تا تلاوت شیخ رفعت را بشنود و قرآن را یاد بگیرد. و اکنون کمتر کسی با این اراده و شوق پیدا میشه .

تلاوتهای تجوید یا بقول عربها ( مجود ) استاد عبدالباسط گنجینه ای آموزشی برای یادگیری اصول تلاوت قرآن است . و شما کارِ بسیار خوبی میکنید که آنها را یاد میگیرید.

راه های عمومی برای بهبود وضعیت صوت وجود دارد که چند مورد از  آنها :
*عدم نوشیدن مایعات(بغیر از آب) و عدم خوردن غذا و ... دو تا یک ساعت قبل از تلاوت
* عدم استفاده از خوردنی و آشامیدنی های داغ یا بسیار خنک
*عدم صحبت کردن زیاد در طول روز
* شناختن محدوده صوت خود و تقویت آن بوسیله تمرینات پیوسته
* دیدار با استاد حاذق در زمینه صوت
* تمرین تحریر
* شناختن اصول خواندن ( شروع از درجات پایین در بم و صعود تدریجی به درجات بالا در زیر )
*داشتن برنامه برای خواندن ( ساعات مشخص در روز)
* عدم اصرار به تَکَلُّف صدا (تکلف صدا یعنی با صدای خود نخواندن . یا بعبارت دیگر ، اصرار به شبیه کردنِ صدای خود به صدای شخصی دیگر)
* و....

یک راهکار ساده و بی خرج :
از آنجایی که شما ساکن روستا هستید ، میتوانید به دل طبیعت بروید و محدوده (مساحت)صوت خود را آنجا بشناسید . برای انجام این کار شما حرف کشیده (  آ  ) را از کفِ صدا تا سقف صدا بصورت پله ای اجرا کنید . ببینید چند پرده میتوانید از کف صدا بالاتر بروید . ( آ آ آ .... آ آ آ آ) انسان سالم وکامل میتواند 14 پرده بخواند . مثلا کسی تا پرده 10 جذاب میخواند و از آن به بعد خیلی خوب نمیخواند . شما محدوده ای را که میتوانید جذاب بخوانید ، پیدا کنید و سعی کنید روی آن درجات آواز بخوانید . در آواز میتوانید هر جا دلتون میخواد کش بدید و تحریر بزنید . به این ترتیب روز به روز صدایتان از حالت استندبای و خفته خارج میشود .مثلا استاد احمد ابوالقاسمی ذاتا دارای صدایی خفه گونه است و در صحبت کردن صدای صافی از ایشان نمیشنویم اما ایشان با صداسازی و بکارگیری تمرینات اصولی و اراده قوی توانسته آن صدای خفته اش را بیدار کند و یک قاری خوب شود . امیدوارم شما هم همینطور.
موفق باشید
سلام داداش خسته نباشی وقتت بخیر ممنونم بابت راهنماییات و آموزش و روحیه
سوره مدثر رو تلاوت کردم
یه جاهایی نفس و صدا کم آوردم ولی واسه اولین بار شاید خوب باشه
خودم احساس میکنم صدام خفس
بعد من از استاد منشاوی هم گوش میکنم آیا تاثیری داره؟

http://s9.picofile.com/file/8304704184/moddaser.mp3.html
http://uupload.ir/view/psa8_moddaser.mp3
پاسخ:
سلام علیکم
احسنت بر شما . تلاوت شما را بطور کامل گوش دادم .
شما حافظه ی خوبی برای ضبط الحان در ذهن دارید و بهمین خاطر میدونید که چه نغمه ای باید خونده بشه.  اما همانطور که در صحبتهای قبلی اشاره شد ، شما نیاز به آموزش تجوید دارید اولا .
و ثانیا من نمیدونم شما در کدوم شهر هستید . اگر در شهر شما کلاسهای قرآن وجود داره ، بایستی در کنار استاد مربوطه مشکل صوتی خودتون را در میان بگذارید تا علت عدم وضوح صدا مشخص شود . اگر این تشخیص از سوی استاد صحیح باشد ، میتوانید با رفع موانع صوتی ، راحت قرآن تلاوت کنید اما بدون رفع این مشکل ، حتی میتوانید به تارهای صوتی صدمه بزنید . توصیه بنده به جنابعالی روش حضوری است یعنی حضور نزد یک استاد برای رفع مشکل صوتی.

وقتی مشکل صوتی برطرف شد و صدای واضحی حاصل شد ، میتوان تشخیص داد که از چه استادی میتوان تقلید کرد.


من منتظر پیشرفت های شما هستم و براتون آرزوی موفقیت در این راه معنوی را دارم.
خداحفظت کنه عزیز تن سالم داشته باشی به حق قرآن
در پناه قرآن باشی
خیلی استفاده کردم خیلیی
کسی بهم اینجور نگفته بود
احتمالا تلاوت آیات ابتدایی سوره مدثر از فوق شاهکار سوره مدثر قیامه رو میفرستم براتون
پاسخ:
خواهش میکنم برادر تشکر

آقا سید احمد تلاوتی را انتخاب کن که بتونی ریلکس بخونیش

اگر این تلاوت مدثر قیامة است اشکالی نداره
سلاامم
خیلیییی ممنونم بابت توضیحاتتون
خیلییی دوست دارمم تلاوت کنم ولی تن صدام کلا داغونه که چندتا آیه میخونم میپاشه صدام
از کوچیکی تلاوت های استاد رو گوش میکردم با نوار و ضبط صوت
حرفه ای دنبال نکردم در حد گوش کردن که خیلی گوش میکردم و میکنم مثل سوره مریم تکویر ، مدثر قیامه ، توبه طارق بلد قدر، حج بلد وغیره
استرس تلاوت هم دارم از اینکه خراب کنم صدام خراب بشه و نفس یا خراب بشه نتونم جمعش کنم
یه تلاوت میخونم میفرستم براتون
پاسخ:
سلام و عرض تحیت

اگر شما از این لحظه بگید صدام کلا داغونه ، هرگز نخواهید توانست تلاوت کنید . الفاظ منفی و استرس آور را از خودتون دور کنید و همیشه از عبارات مثبت و قدرتمند استفاده کنید تا انرژی بگیرید . تلاوت قرآن مثل کوزه گری ، یه فن و فوت های خاصی داره که در صورت دانستنش ، این کار براتون خیلی آسانتر میشه .

مطلب بعدی اینکه : اگر شما امروز میتوانید لحن استاد را اجرا کنید ، مرهون همان گوش دادن به تلاوتهای استاد است . استماع تلاوت بهترین راه برای یادگیری الحان است . شیوه های دیگر مثل یادگیری نت ها در وهله ی دوم است نه اول .

شما وقتی تلاوت میکنی ، فقط برای خودتون بخونید . قرار نیست عاملی باعث استرس شما بشه . بعضا قاریانی در تنهایی زیبا میخوانند ولی وقتی که ضبط میکنند ، دچار استرس میشوند که مبادا خراب از آب در بیاد .

حتی اگر خراب از آب در آمد خب که چی؟؟؟ میلیمتر کو چکترین واحدی است که روی مترها دیده میشه (البته واحدهای کوچکتری هم در دستگاههای غیر از متر وجود دارد )
تصور کنید : سفر به ماه    حتی سفر به ماه با طی همین مسافتهای میلیمتری شروع میشود . تلاوت هم همینطوره و با حرکتهای کوچک و جزئی شروع میشه و بعد به شاهکارهای هنری شاهکار ختم میشه.

شما با برداشتن این قدمهای کوچک ، راه را برای رسیدن به این هدف باز میکنید .

منتظر شنیدن تلاوت با آرامش شما هستم .

درود بر شما
ممنونم عزیز 
من  28 سال

پاسخ:
سید احمد بزرگوار سلام

اجرای شما را بدقت شنیدم و مطالبی را در جهت پیشرفت شما عرض میکنم

مهمترین مطلبی که قابل ذکر است این است که اول مشخص کنید که آیا میخواهید یک قاری حرفه ای شوید یا خیر؟
در صورتیکه جوابتان منفی است ، دیگر نیازی به خواندن بقیه مطالب نیست . و اما اگر جوابتان مثبت است شما حدود هشت سال در تلاوت تاخیر داشته اید و بایستی در بیست سالگی شروع به تقلید از استاد عبدالباسط میکردید (البته در تلاوت ، نه در استماع ) الان صدای شما شکل ثابتی گرفته و مثل دوران بلوغ دچار تزلزل و تغییر نیست و این یک فرصت است برای استفاده از قدرت جوانی برای تلاوت .

شما ببینید : استاد عبدالباسط بهترین و زیباترین تلاوتهایش را از 25 تا 35 سالگی انجام داده است . حتی اگر یک انسان استثنایی مثل استاد عبدالباسط باشید باز هم پس از 40 سالگی دچار ضعف و نارسایی صوتی خواهید شد .  و این که شما 28 سال دارید یعنی 12 سال از زندگی شما میتواند در اوج قوت صوتی باشد اما بشرطی که قبول کنید و در ذهن تصویرسازی کنید  که بنده ( سید احمد ) از همین روز ( 1396.06.03 ) تلاوت را بشکل مستمر آموزش خواهم دید و مثلا پس از دو ماه تا تاریخ ( 1396.08.03) دوره عالی تجوید را بکمک راهنمایی اساتید خواهم گذراند .

و بعد بمدت 4 ماه از تاریخ (1396.08.03) تا عیدنوروز سال 97 دوره های لحن و مقامات عرب را خواهم گذراند .

وقف و ابتدا را نیز بطور اتوماتیک با گوش دادن تلاوتهای شیخ عبدالباسط خواهید آموخت .
و میماندبحث صوت که میتوانید با فرستادن تلاوتهای خود به این وبلاگ مسائل مربوط به آن را یاد بگیرید و موفق شوید .

همه برنامه هایی که برای شما عرض کردیم را میتوانید در یک ورق A4 بنویسید  و در اتاقتان در جایی نصب کنید تا همیشه تمرکز شما به آن بیشتر شود . بدین ترتیب شما در سال 97 با تمرینهای مکرری که در طول سال 96 داشته اید ، تبدیل به یک قاری خوب شده اید که میتوانید در محافل و مجالس نیز با تلاوتهای زیبای خودتان مستمعان را به فیض برسانید.

اما در مورد اجرای شما :
شما لحن اجرا را خوب متوجه شده اید و مشکل درشتی از این بابت وجود ندارد اما از لحاظ تجوید و صوت مشکلاتی عمیق دیده میشود . مشکل تجوید با گوش دادن به جلسه های اساتید تجوید براحتی در طی دو ماه با تمرینات مستمر میتواند برطرف شود . مثلا در عبارت زکریاء صفت نبر همزه بکلی اجرا نشد و در عبارت نبشرک (حرف راء ) به فصاحت ادا نشده است و مشکلات جزئی دیگر از این قبیل .

اما مشکلات صوتی ، بخش عمده مشکل شما در تلاوت است .
اولا شما نباید در خانه موقع تلاوت دچار استرس باشید
ثانیا طوری نخوانید که مباد به گوش همسایه برسد !!! صدایتان را بوضوح به ظهور برسانید . ترس عاملی است که وضوح صدا را پایین می آورد .
نکات تغذیه را دوساعت قبل از تلاوت رعایت کنید . یه قانون ساده و کلی در این مورد اینه که دو ساعت قبل از تلاوت هیچ چیز نخورید و اگر آشامیدید ، فقط آب بیاشامید .
شما یک تلاوت کامل از خود بفرستید تا بیشتر با صدای شما آشنا بشم و نظرات ریزتر را که بخشی از آن نیز تحریرها میباشند ، خدمت شما عرض کنم .

جزاک الله خیر جناب سید احمد بزرگوار
از این که  اولین کسی بودید که با جرات اجرا کردید ازتون تشکر میکنم .
http://uupload.ir/view/gi1y_sah.mp3

http://s9.picofile.com/file/8304513784/sah.mp3.html
پاسخ:
درود بر شما احسنت.

چند نکته در مورد اجرای شما قابل ذکر است .

اولا قرار نیست که صدای شما شبیه صدای استاد عبدالباسط باشه . در دنیایی که ما زندگی میکنیم حدود هفت میلیارد نوع صدای متفاوت وجود داره .اگر همه صداها مثل استاد بود ، استاد عبدالباسط هرگز شناخته نمیشد .

ثانیا شما لحن رو خوب گرفتین و تا حدی تونستید لحن را پیاده کنید .

اگر سن خودتان را بگید ، توضیحات کامل و مفید رو عرض میکنیم.

جزاک الله خیرا یا سید احمد
من صدام خوب نیست ولی چون عاشق تلاوتای عبدالباسطم میفرستم
پاسخ:
خواهش میکنم این پست برای شما و بخاطر همین ایجاد شده است . تشکر میکنم
حقیقت اینه که من در این زمینه تخصص ندارم واقعا اما حسی بخوام بگم به نظرم خوبه چون هم طولانی نیست هم در اوج نیست بلکه در اوج گرفتنه هم اینکه پیچیده نیست.
پاسخ:
بد نیست امتحان کنی و برامون بفرستی برادر

اولین نفر باشی واقعا بیاد ماندنی میشه
احسنت بر شما. تشکر
پاسخ:
سپاسگزارم برادر
اکثرا در تقلید ، عده ای به انتخاب فراز اشکال میگیرند و میگویند :
1- نفس طولانی است و نفس نمیرسه
2- اوج بالایی داره و صدا کم میاره
3 - لحن پیچیده ای داره و نمیشه اجراش کرد .


بنظر شما این فراز ساده است ؟

آیا 3 مشکل بالا که ذکر شد برای این فراز نیز وجود داره ؟

اگر مشکلی نیست باید همه از پسش بربیان . آیا همینطوره ؟ یا اینکه ...

با سلام
سوال داشتم
از اختلاف قرائته که استاد اینجوری تلاوت کردن؟
پاسخ:
سلام علیکم

بله استاد این آیه را با اختلاف قرائت تلاوت کردند استاد در روایت ورش این آیه را تلاوت کرده که و همون طور که مستحضرید چند تا فرق بین روایت حفص و ورش در این مقطع وجود داره که برای تشخیص آنها ، رنگ قرمز بکار برده میشه :

روایت حفص : یَا زَکَرِیَّا إِنَّا نُبَشِّرُکَ بِغُلَامٍ

روایت ورش :
یَا زَکَرِیَّاءُ   *إِنَّا نُبَشِّرُکَ بِغُلَامٍ

سه تفاوت وجود دارد که یکی همزه اضافه زکریاء و  دومی تسهیل  و سومی با ترقیق راء

شما بدون اینکه وارد قوانین و اصول قرائت ورش شوید ، فقط میتوانید به دقت گوش داده و کاری را که استاد انجام میدهد ، شما نیز انجام دهید. نیازی به یادگیری اختلاف قراءات در سطح تقلیدی وجود نداره هر چند دانستنش هم امتیازیه واسه خودش اما صرفا هدف ما بیشتر تجوید نیست و توجه ما معطوف به لحن است.

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">