وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

نگاهی به آثار تاریخی و جاودانه شیخ عبدالباسط و مشاهیر تلاوت

وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

نگاهی به آثار تاریخی و جاودانه شیخ عبدالباسط و مشاهیر تلاوت

وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

وبلاگ استاد عبدالباسط عبدالصمد سعی دارد با انتشار تلاوتها و مقاطع مختلف از آثار جاودانه شیخ عبدالباسط ، هنر و ابعاد فنی تلاوت وی را در اختیار طرفداران این شمسِ تلاوت قرار دهد .

ادامه فوق شاهکار معنوی یوسف 1-29 (3)

دوشنبه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۶، ۰۵:۱۶ ب.ظ

برادران یوسف پس از خلاصی از دست یوسف اینک در پی یافتن راهی برای توجیه پدر بودند که بالاخره با مشورت همدیگر به یک نظر مشترک میرسند و نزد یعقوب نبی می آیند و عرض میکنند گرگ یوسف را خورده است و برای اثبات ادعای خویش ، پیراهنی را آغشته به خون دروغین میکنند و آنرا با خود نزد پدرشان میبرند .

پدر بزرگوارشان با سوزی از ته دل میفرماید : نفس اماره شما ، این کار را در نظرتان آراسته و زیبنده نشان داد. ولی به هرحال و در همه شرایط صبری نیکو برایم بهتر است ...استاد عبدالباسط در حالتی بس محزون ، حال یعقوب نبی را در آن لحظه به تصویر میکشد که در آن حال یعقوب نبی علیرغم اینکه یوسف را جان خویش میداند ، اما در زیر بار این امتحان سخت ، با بغضی نفس گیر میفرماید : نفس اماره شما ، این کار را در نظرتان آراسته و زیبنده نشان داد. وصبر نیکو را الگوی کار خویش قرار میدهد تا از آزمونهای سخت نبوت بسلامت عبور کند.

دانلود فراز آسمانی آیه 18 سوره یوسف


استاد عبدالباسط این فراز استثنایی را در مقام حجاز و به روایت خلف از حمزه تلاوت کرده است .

از نکات بارز دیگر ،  انتخاب بجا و شایسته این روایت  است . در این فراز میتوان به یک موضوع جالب اشاره کرد . در روایت خلف از حمزه سکون قبل از الف یا همزه عامل سکت میباشد که این دو سکت با رنگ قرمز مشخص شده :

وَجَاءُوا عَلَى قَمِیصِهِ بِدَمٍ کَذِبٍ قَالَ بَلْ سَوَّلَتْ لَکُمْ أَنْفُسُکُمْ أَمْرًا فَصَبْرٌ جَمِیلٌ

و مکث (سکت) در این کلمات همانند مکث یک پدر در هنگام پند دادن به فرزندان خویش ، برای تاکید بیشتر روی موضوع و همچنین فرصت دادن برای فرزندان برای تفکر و تامل است.

و نکته دیگر:

هر چند که اکثر بزرگواران با تجوید آشنا هستند ، ولی یک نکته بسیار ریز تجویدی در این فراز وجود دارد که مربوط به تجوید در سطوح بسیار بالاست .

همه با مفهوم قلقله آشنا هستند ولی دو حرف وجود دارد که اگر مثل حروف (( قطب جد )) در هنگام سکون ، ادای آنها با ظرافت صورت نپذیرد ، کلا صدای آنها محبوس میشود و شنونده در دریافت آن حروف دچار ابهام میشود . آن دو حرف ، یکی (ت) و دیگری (ک) میباشد که در حالت سکون تقریبا احکامی مثل قلقله دارند ، اما با این تفاوت که شدت ادای این دو حروف بسیار خفیف تر و ظریفتر از اجرای قلقله است . برای درک بیشتر  از اجرای صحیح این حرف لطفا به حرف (ت) در عبارت سَوَّلَتْ  که با رنگ قرمز نشان داده شده دقت کنید.

وَجَاءُوا عَلَى قَمِیصِهِ بِدَمٍ کَذِبٍ قَالَ بَلْ سَوَّلَتْ لَکُمْ أَنْفُسُکُمْ أَمْرًا فَصَبْرٌ جَمِیلٌ


الحمد لله

نظرات  (۱)

Thanks for shɑring your thoᥙghts about تحلیل
تلاوت یوسف. Regards
پاسخ:
Thanks    You're welcome

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">