وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

نگاهی به آثار تاریخی و جاودانه شیخ عبدالباسط و مشاهیر تلاوت

وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

نگاهی به آثار تاریخی و جاودانه شیخ عبدالباسط و مشاهیر تلاوت

وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

وبلاگ استاد عبدالباسط عبدالصمد سعی دارد با انتشار تلاوتها و مقاطع مختلف از آثار جاودانه شیخ عبدالباسط ، هنر و ابعاد فنی تلاوت وی را در اختیار طرفداران این شمسِ تلاوت قرار دهد .

۵ مطلب در آذر ۱۳۹۶ ثبت شده است

یکی از پست هایی که بایستی آن را منتشر کنیم ، معرفی مقلدان استاد بزرگ شیخ عبدالباسط است .

بر حسب اتفاق یکی از دوستان گرامی را بصورت اتفاقی برای این مورد انتخاب کردیم . ایشان همت و تلاش بسیاری در امر تلاوت از خود نشان داده اند .. اشتیاق و تلاش مستمر ایشان باعث شده ، علیرغم سن کمی که دارند ، پیشرفت شگرفی در مورد تلاوت قرآن بدست آورند ..دو تلاوت زیبا از قاری محترم ، جناب آقای عباس جاردله خدمت شما تقدیم می گردد که با احساس بسیار زیبایی اجرا شده و قابل تحسین میباشد .


سوره شمس

سوره زلزال


محمد آذری کیا
۲۵ آذر ۹۶ ، ۲۲:۴۰ ۱۷ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم


عبدالباسط یوسف تکویر


امشب بخاطر اصرار شدید یکی از طرفداران استاد عبدالباسط ، که چند روزی در تلگرام خدمتشون بودیم ، بنا به درخواست ایشون ، تلاوت زیبا ، آسمانی ، طوفانی ، دلنشین ، جذاب و خلاصه تمام عیارِ (( سوره یوسف 1-24 تکویر )) را که در سال 1962 در اسکندریه اجرا شده است تقدیمتان میکنیم . ناگفته نماند اکثر نسخه های این تلاوت بی کیفیت هستند و سعی کردیم با کار کردن روی کیفیت این تلاوت ، آن را به حد قابل قبولی برسانیم و برخی نقایص کیفی را اصلاح کنیم . این نسخه با کیفیت را تقدیم حضورتان میکنیم به همراه برخی مقاطع از این تلاوت به همراه مقام شناسی آنها :

دانلود نسخه با کیفیت وبلاگ:

سوره یوسف 1-24 تکویر  اسکندریه 1962

تحمیل تلاوت سورة یوسف و التکویر ( مدیا فایر)

مقطع 1 : بیات + صبا

إِذْ قَالُوا لَیُوسُفُ وَأَخُوهُ أَحَبُّ إِلَى أَبِینَا مِنَّا وَنَحْنُ عُصْبَةٌ إِنَّ أَبَانَا لَفِی ضَلَالٍ مُبِینٍاقْتُلُوا یُوسُفَ أَوِ اطْرَحُوهُ أَرْضًا یَخْلُ لَکُمْ وَجْهُ أَبِیکُمْ


مقطع 2 :راست قرار+ جواب

فَلَمَّا ذَهَبُوا بِهِ وَأَجْمَعُوا أَنْ یَجْعَلُوهُ فِی غَیَابَتِ الْجُبِّ وَأَوْحَیْنَا إِلَیْهِ لَتُنَبِّئَنَّهُمْ بِأَمْرِهِمْ هَذَا


مقطع 3 : چهارگاه

قَالُوا یَا أَبَانَا إِنَّا ذَهَبْنَا نَسْتَبِقُ وَتَرَکْنَا یُوسُفَ عِنْدَ مَتَاعِنَا فَأَکَلَهُ الذِّئْبُ وَمَا أَنْتَ بِمُؤْمِنٍ لَنَا وَلَوْ کُنَّا صَادِقِینَ


مقطع 4 :چهارگاه

وَجَاءُوا عَلَى قَمِیصِهِ بِدَمٍ کَذِبٍ قَالَ بَلْ سَوَّلَتْ لَکُمْ أَنْفُسُکُمْ أَمْرًا فَصَبْرٌ جَمِیلٌ


مقطع 5 :راست قرار+ جواب

وَقَالَ الَّذِی اشْتَرَاهُ مِنْ مِصْرَ لِامْرَأَتِهِ أَکْرِمِی مَثْوَاهُ عَسَى أَنْ یَنْفَعَنَا أَوْ نَتَّخِذَهُ وَلَدًا


مقطع 6 :چهارگاه + راست

وَغَلَّقَتِ الْأَبْوَابَ وَقَالَتْ هَیْتَ لَکَ قَالَ مَعَاذَ اللَّهِ


مقطع 7 : چهارگاه

ابتدای سوره تکویر ..الحمد لله

محمد آذری کیا
۲۱ آذر ۹۶ ، ۲۲:۰۳ ۳ نظر

در زمینه تلاوتها ، دسته بندی های بسیاری میتوان انجام داد که برخی از این دسته بندی ها گاهی بر مبنای ( سال یا زمان تلاوت ) یا بر مبنای ( مکان تلاوت ) یا بر مبنای (سوره تلاوت شده ) یا بر مبنای ( مدت تلاوت و دقایق تلاوت شده) یا بر اساس (مجلسی یا استودیویی بودن تلاوت ) و ... می تواند انجام شود .
در این میان ، یک سری تلاوتهایی از استاد عبدالباسط موجود است ، که از لحاظ انتقال حس معنوی ، یک سر و گردن از بقیه تلاوتها بالاترند . در این جنس از تلاوتها ، فاکتورِ مهم تلاوت ، برخلاف سایر تلاوتها ، ویژگیهای برجسته و فوق العاده صوتی و تکنیکهای لحنی نیست !!! بلکه صرفا تلاوت کردنِ خالص است ... بدون توجه به ذهنیات !!!


دانلود تلاوت سوره مدثر

تلاوت سوره مدّثّر (ی که در روایت ورش اجرا شده ) ، یکی از برجسته ترین تلاوتهای معنوی و یکی از اصیل ترین تلاوتهای معاصر است . شاید بیشتر فقط کسانی پی به این موضوع ببرند که سن زیادی دارند . تشخیصِ حس معنویِ این تلاوت شاید برای کسانی که تجربه زیادی در تلاوت و شناخت آن ندارند ، کار دشواری باشد . و شاید در ذهنشان متصور شود که صدها تلاوتِ استاد، بهتر از این تلاوت هست . این تصور اشکالی ندارد و ما مخالف با آن نیستیم ولی در سطوح بالاتر ، اینچنین نخواهد بود و قضیه فرق خواهد کرد .


الحمد لله

محمد آذری کیا
۱۷ آذر ۹۶ ، ۱۳:۵۰ ۳ نظر

یکی از تلاوتهای استودیویی استاد عبدالباسط که از زیباییها و حالات لحنی خاصی برخوردار است ، همین تلاوتِ ملک و قصارالسور است که باعث لذت معنوی در مستمعان میگردد . این دوتلاوت در قالب یک تلاوت ارائه شده است . علتش را اطلاعی ندارم ولی شاید مربوط به تلاوتهای استاد در استودیوی سوریه باشد و شاید بهمین جهت این دو تلاوت در کنار هم در قالب یک تلاوت منتشر شده اند .(دوستان صاحب نظر اگر اطلاعی از این مورد دارند ، لطفا اعلام کنند)  .


دانلود تلاوتمقاطع بسیار زیبایی در این تلاوت وجود دارد که به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم :

مقطع 1 : حجاز نوا (بسیار زیبا) از سوره ملک

مقطع 2 :چهارگاه و راست ( اجرایی متفاوت از آیه فلا اقسم بالخنس..)

مقطع 3 : چهارگاه بسیار زیبا از ابتدای سوره اعلی

مقطع 4 : اشاره به رهاوی در ابتدا و انتقال به چهارگاه با تحریرهای فاخر از اواسط سوره اعلی

مقطع 5 : رهاوی  سوره حمد

مقطع 6 : رهاوی در روایتی دیگر از سوره حمد

مقطع 7 : رهاوی باران !!! بارانی از رهاوی در انتهای تلاوت می بارد این بار در روایت السوسی (سوره حمد)


از شنیدن این تلاوت لحظات خود را به معنویت مبدل سازید .

الحمد لله رب العالمین

محمد آذری کیا
۱۶ آذر ۹۶ ، ۱۶:۰۳ ۳ نظر

بسم الله الرحمن الرحیم

15- لَرَأَیْتَهُ خَاشِعًا مُتَصَدِّعًا مِنْ خَشْیَةِ اللَّهِ

محمد آذری کیا
۰۱ آذر ۹۶ ، ۱۴:۵۹ ۸ نظر