وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

نگاهی به آثار تاریخی و جاودانه شیخ عبدالباسط و مشاهیر تلاوت

وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

نگاهی به آثار تاریخی و جاودانه شیخ عبدالباسط و مشاهیر تلاوت

وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

وبلاگ استاد عبدالباسط عبدالصمد سعی دارد با انتشار تلاوتها و مقاطع مختلف از آثار جاودانه شیخ عبدالباسط ، هنر و ابعاد فنی تلاوت وی را در اختیار طرفداران این شمسِ تلاوت قرار دهد .

۲۰ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

امشب یکی از تلاوتهای رویایی و شگفت انگیز استاد عبدالباسط از سوره مبارکه کهف را برای اولین بار البته با چندی تاخیر تقدیم حضورتان میکنیم . این تلاوت همانگونه که از سبک و حس و حالش معلوم است در دهه پنجاه میلادی در سوریه اجرا شده است . بعد از شنیدن تحلیل سوره کهف و قصار استاد عبدالباسط در مسجد یلبغا این بار استاد عبدالباسط اجرایی متفاوت از آن آیات داشته که واقعا دلها را بسمت خود خواهد کشید . فقط کافیست ابتدا به این فراز از این تلاوت گوش فرا دهید :

دانلود فراز


و این هم نسخه کامل تلاوت سوره کهف آیات 56-84 اجرا در سوریه دهه 50 میلادی


دانلود


الحمد لله

محمد آذری کیا
۳۱ مرداد ۹۶ ، ۲۲:۳۴ ۲ نظر

اولین مقطعی که برای تقلید انتخاب شده آیه 7 سوره مبارکه مریم هست . این فراز کوتاه است و نفس زیادی طلب نمیکند ولی اجرای آن ، دقت و ظرافت بالایی طلب میکند .

دانلود فراز

لطفا این فراز را بشنوید و با تقلید از آن ، اجراهای خودتان را به وبلاگ بفرستید تا مورد ارزیابی قرار گیرد .

محمد آذری کیا
۳۱ مرداد ۹۶ ، ۲۰:۱۹ ۱۲ نظر

سالهاست که استاد عبدالباسط در بین ما نیست و جای خالی اش را هیچ کس برای ما پر نخواهد کرد چونکه دنیا فقط یک عبدالباسط به خود دیده بود . تنها دلگرمی ما آثار فاخر ایشان است که بدست سمیعه های ایشان ضبط شده و حال پس از گذشت سالیان متمادی در اختیار ما گذاشته شده است .


در گذر این سالها صدای استاد عبدالباسط قلبهای بسیاری از انسانها را تسخیر کرده و اثر آیات قرآن را در دلهایشان دو چندان نموده است . از این رو عده ای ناخواسته و از روی شوق خواسته اند آهنگی بسازند همانند آهنگی که شیخ عبدالباسط با حنجره استثنایی اش ساخته است . آنها خواسته اند که فقط مثل استاد عبدالباسط بخوانند و علتی برای کارشان نمیدانند آنها برای  تلاوت تاثیر گرفته از استاد عبدالباسط دلیلی ندارند به جز عشق !!!

محمد آذری کیا
۲۹ مرداد ۹۶ ، ۲۲:۳۷ ۵ نظر

برخی از دوستان مکرر از تلاوتهای اجرا شده استاد عبدالباسط در فرانسه درخواست میکنند . اما آنچه که تاکنون بنده اطلاع دارم تلاوتی که در فرانسه اجرا شده فعلا منتشر نشده است.  اما بطور حتم استاد عبدالباسط در سفرهایش به فرانسه نیز سفر کرده است که در این مورد شکی نیست اما چه بر سر این تلاوتها آمده ، خبری نیست !!!  مشخص نیست که استاد در چه سالی به فرانسه عزیمت نموده اند اما شاید این سفرِ استاد در دهه هفتاد میلادی بوده باشد.

محمد آذری کیا
۲۸ مرداد ۹۶ ، ۱۴:۵۲ ۲ نظر

دوست دارید کدام تلاوت استاد عبدالباسط تحلیل شود ؟

لطفا آیات و سوره تلاوت شده بهمراه تاریخ  و مکان تلاوت هم مشخص شود.

هر تلاوتی که رای بیشتری آورد مورد بررسی قرار خواهد گرفت . ضمنا میتوانید چند تلاوت را نام ببرید .

محمد آذری کیا
۲۴ مرداد ۹۶ ، ۲۲:۵۶ ۳۰ نظر

بنا به درخواست عزیزان تلاوت کامل سوره قصص را که فرازی از آن در پست قبلی منتشر شد ، تقدیم شما میشود .


دانلود سوره قصص 5-28 مسجد شافعی 1962


الحمد لله


محمد آذری کیا
۲۴ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۳۰ ۱ نظر

بدون اغراق آنچه که خواهید شنید ، یک فراز بی مثل و مانند از صدای آسمانی و عارف القراء و صوت السماء و الحنجرة الذهبیة استاد شیخ محمد عبدالباسط عبدالصمد خواهد بود !!!دانلود فراز مافوق شاهکار سوره قصص

دانلود از سرور دوم

استاد عبدالباسط با درنوردیدن آسمانها صدایش را تا ملکوت بالا میبرد . آنچنان غرقِ تلاوت است که زمین و زمان را نمیبیند فقط آیات قرآن در تمام وجودش نقش میبندد . او تلاوت واقعی قرآن را نشان میدهد و هیچ توقعی ندارد و غرور از زندگی او رخت بربسته و خضوع جایش را گرفته . من آن خضوع را در صدایش میبینم ، شما را نمیدام ولی من میبینم . اینجا استاد عبدالباسط آیه ای میخواند که نه تنها مورد تحسین همه انسانهاست بلکه بنظرم خداوند نیز از این هنر استاد لذت برده است . چرا که استاد عبدالباسط از صفت جمالیه خداوند در تلاوتش انعکاس داده است و تا  کسی زلال نباشد چیزی در او دیده نمیشود !!! استاد عبدالباسط مانند صوت داود نبی همه را  شگفت زده میکند .


این فراز در جواب مقام راست در کمال زیبایی تلاوت شده .


الحمد لله


محمد آذری کیا
۲۳ مرداد ۹۶ ، ۱۸:۰۵ ۱ نظر

سامان مهدوی :

سلام و درود بر شما و خسته نباشید

 لطفا نسخه با کیفیت تلاوت سوره مبارکه صافات  144--100 را برام منظور کنید از تلاوات ختم 13 قاری     زنده باشید متشکرم

/
محمد آذری کیا
۱۷ مرداد ۹۶ ، ۱۹:۰۹ ۵ نظر

این پست یک پست ویژه است و بنا به درخواست های مکرر  آقا سید محمد یک پست استثنایی در وبلاگ اختصاصی شیخ عبدالباسط است .

جناب آقای سید محمد :

باسلام وتقدیرازاستادعزیزتحلیل بسیارزیبایی کردیداگرامکان دارد سوره تکویراستادسعیدمسلم را انجام دهید دوست دارم مقایسه ای از این دو تلاوت مهم وتاثیرگذار داشته باشیم البته اگرصلاح می دانید چونسایت استادعبدالباسط است وبنده نمیخام سیاست کاریتان را عوض کنم ولی میدانم شما با تلاوت های استادمسلم همچون استادعبدالباسط مانوسید اگرتحلیل بفرمایید ممنون میشوم 


استاد عنتر مسلم با نام سعید مسلم در ایران شناخته شده است . مطالب زیادی در مورد این قاری بزرگ نوشته شده است . اما بنده کاری به انتقادات مغرضانه بعضی اساتید ندارم . بی شک در نظر ما شیخ مسلم یکی از بزرگترین قاریان تاریخ است که تلاوتهایش در جان و دل عاشقان تلاوت نفوذ میکند . او شخصیتی به مراتب بالاتر از آنچه که در رسانه ها نوشته شده دارد . او نمرده است (المومن لا یموت ) شیخ مسلم برای خودنمایی تلاوت نمیکرد و از این رو حتی قوانین رادیو را برای حضور در رادیو نپذیرفت و مثل یک قاری محافل و مجالس به تلاوت پرداخت .او هرگز نپذیرفت که مدت تلاوت او را رادیو تعیین کند چون معتقد بود یک قاری بایستی بتواند آنچه را که میخواهد تلاوت کند ، تفهیم نیز کند !!! و این کار در چند دقیقه کوتاه امکانپذیر نیست . از این رو به صراحت عرض میکنم : شیخ مسلم یک قاری تفسیری است که با تلاوتش آیات را تفسیر هم میکند !!! وقتی او تلاوت میکند مانند کسی میخواند که بخواهد چیزی بیاموزد و بسیار عالیست که این چیز آیات قرآن باشد . اگر به مجموعه ای از تلاوتهای این بزرگمرد توجه کنید ، پی میبرید که او شمرده شمرده آیات را تزریق میکند تا شفایی برای دلهای ناخوش باشد .شیوه او در وقف و ابتدا بسیار مفسرانه است . صدای او شبیه جنس صدای استاد عبدالباسط است اما تفاوتهایی با آن دارد .صدایی بسیار دلنشین و جذاب و البته محزون ...

محمد آذری کیا
۱۶ مرداد ۹۶ ، ۲۲:۲۰ ۱ نظر
با قسمت سوم از تحلیل این شاهکار عظیم در خدمت شما هستیم .
این بخش از تحلیل از سوره مبارکه تکویر شروع میشود .فراز 53 : بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
بسمله در بیات مختص بسبک شیخ عبدالباسط
محمد آذری کیا
۱۴ مرداد ۹۶ ، ۲۲:۲۷ ۵ نظر