وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

نگاهی به آثار تاریخی و جاودانه شیخ عبدالباسط و مشاهیر تلاوت

وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

نگاهی به آثار تاریخی و جاودانه شیخ عبدالباسط و مشاهیر تلاوت

وبلاگ اختصاصی شیخ استاد عبدالباسط عبدالصمد

وبلاگ استاد عبدالباسط عبدالصمد سعی دارد با انتشار تلاوتها و مقاطع مختلف از آثار جاودانه شیخ عبدالباسط ، هنر و ابعاد فنی تلاوت وی را در اختیار طرفداران این شمسِ تلاوت قرار دهد .

۲۵ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

از فرازهای خارق العاده این تلاوت میتوان به آیه 23 اشاره کرد که شیخ عبدالباسط در اجرای آن نبوغ خاصی از خود نشان میدهد.


زلیخا از فرصتی که برایش پیش آمده میخواهد استفاده کند ، چون یوسف در منزل اوست . و همه درها را قفل میکند تا یوسف مفرّی نداشته باشد . و در این هنگام زلیخا میگوید : (( من برای تو آماده‌ام وَقَالَتْ هَیْتَ لَکَ )) و زلیخا علاوه بر دعوت لسانی ، با اشارات و حالات نفسانی یوسف را به سوی خود دعوت میکند .


استاد عبدالباسط این سماجت های زلیخا را که بیش از حد بوده ، با تکرار جمله زلیخا (( وَقَالَتْ هَیْتَ لَکَ  )) به مستمع تفهیم میکند .

دانلود فراز


وَرَاوَدَتْهُ الَّتِی هُوَ فِی بَیْتِهَا عَنْ نَفْسِهِ وَغَلَّقَتِ الْأَبْوَابَ وَقَالَتْ هَیْتَ لَکَ قَالَ مَعَاذَ اللَّهِ

وَقَالَتْ هیتَ لَکَ در روایت قالون از نافع و همچنین ابن ذکوان از ابن عامر

وَقَالَتْ هَیْتُ لَکَ در روایت البزی و قنبل از ابن کثیر

وَقَالَتْ هَیْتَ لَکَ در روایت حفص از عاصم و چند روایت دیگر

وَقَالَتْ هِئتَ لَکَ در روایت هشام از ابن عامر


و استاد عبدالباسط سماجت زلیخا را با فشاری که در عبارات  وَقَالَتْ هَیْتَ لَکَ به لحن خود می آورد ، بتصویر میکشد و در نهایت یوسف  با بیان ( قَالَ مَعَاذَ اللَّهِ) خود را از مهلکه خلاص میکند . لطفا در این فراز به تفاوت حالت صدای استاد عبدالباسط در جمله زلیخا ( وَقَالَتْ هَیْتَ لَکَ) و جمله یوسف نبی (قَالَ مَعَاذَ اللَّهِ) توجه فرمایید . این تفاوتها حاکی از معنا محور بودن تلاوت است.


این فراز در جواب مقام رست و با اشاراتی خفیف به چهارگاه اجرا شده که این ترکیبات ریز باعث ابداع فرازی نادر شده است.


الحمد لله

محمد آذری کیا
۳۰ خرداد ۹۶ ، ۲۳:۳۱ ۵ نظر

برادران یوسف پس از خلاصی از دست یوسف اینک در پی یافتن راهی برای توجیه پدر بودند که بالاخره با مشورت همدیگر به یک نظر مشترک میرسند و نزد یعقوب نبی می آیند و عرض میکنند گرگ یوسف را خورده است و برای اثبات ادعای خویش ، پیراهنی را آغشته به خون دروغین میکنند و آنرا با خود نزد پدرشان میبرند .

پدر بزرگوارشان با سوزی از ته دل میفرماید : نفس اماره شما ، این کار را در نظرتان آراسته و زیبنده نشان داد. ولی به هرحال و در همه شرایط صبری نیکو برایم بهتر است ...استاد عبدالباسط در حالتی بس محزون ، حال یعقوب نبی را در آن لحظه به تصویر میکشد که در آن حال یعقوب نبی علیرغم اینکه یوسف را جان خویش میداند ، اما در زیر بار این امتحان سخت ، با بغضی نفس گیر میفرماید : نفس اماره شما ، این کار را در نظرتان آراسته و زیبنده نشان داد. وصبر نیکو را الگوی کار خویش قرار میدهد تا از آزمونهای سخت نبوت بسلامت عبور کند.

دانلود فراز آسمانی آیه 18 سوره یوسف


استاد عبدالباسط این فراز استثنایی را در مقام حجاز و به روایت خلف از حمزه تلاوت کرده است .

از نکات بارز دیگر ،  انتخاب بجا و شایسته این روایت  است . در این فراز میتوان به یک موضوع جالب اشاره کرد . در روایت خلف از حمزه سکون قبل از الف یا همزه عامل سکت میباشد که این دو سکت با رنگ قرمز مشخص شده :

وَجَاءُوا عَلَى قَمِیصِهِ بِدَمٍ کَذِبٍ قَالَ بَلْ سَوَّلَتْ لَکُمْ أَنْفُسُکُمْ أَمْرًا فَصَبْرٌ جَمِیلٌ

و مکث (سکت) در این کلمات همانند مکث یک پدر در هنگام پند دادن به فرزندان خویش ، برای تاکید بیشتر روی موضوع و همچنین فرصت دادن برای فرزندان برای تفکر و تامل است.

و نکته دیگر:

هر چند که اکثر بزرگواران با تجوید آشنا هستند ، ولی یک نکته بسیار ریز تجویدی در این فراز وجود دارد که مربوط به تجوید در سطوح بسیار بالاست .

همه با مفهوم قلقله آشنا هستند ولی دو حرف وجود دارد که اگر مثل حروف (( قطب جد )) در هنگام سکون ، ادای آنها با ظرافت صورت نپذیرد ، کلا صدای آنها محبوس میشود و شنونده در دریافت آن حروف دچار ابهام میشود . آن دو حرف ، یکی (ت) و دیگری (ک) میباشد که در حالت سکون تقریبا احکامی مثل قلقله دارند ، اما با این تفاوت که شدت ادای این دو حروف بسیار خفیف تر و ظریفتر از اجرای قلقله است . برای درک بیشتر  از اجرای صحیح این حرف لطفا به حرف (ت) در عبارت سَوَّلَتْ  که با رنگ قرمز نشان داده شده دقت کنید.

وَجَاءُوا عَلَى قَمِیصِهِ بِدَمٍ کَذِبٍ قَالَ بَلْ سَوَّلَتْ لَکُمْ أَنْفُسُکُمْ أَمْرًا فَصَبْرٌ جَمِیلٌ


الحمد لله

محمد آذری کیا
۲۹ خرداد ۹۶ ، ۱۷:۱۶ ۱ نظر

در جریان ماجرای یوسف نبی هر جای داستان که آمیخته با شرارت و رذایل اخلاقی است ، شیخ عبدالباسط لحنی غمگین تر به تلاوت میدهد و صدای او اظهار تاسف و غم را از افعال خطاکاران نمایان میکند .

برادران یوسف را به چاه افکندند و در راه برای توجیه کارشان متوسل به دروغ شدند . به پدر گفتند قَالُوا یَا أَبَانَا مارفتیم در صحرا و با هم مسابقه دادیم إِنَّا ذَهَبْنَا نَسْتَبِقُ  و در این حال یوسف را در کنار بار و بنه خویش ترک کردیم  وَتَرَکْنَا یُوسُفَ عِنْدَ مَتَاعِنَا  و گرگ یوسف را خورد فَأَکَلَهُ الذِّئْبُ تو هرگز سخن ما را تصدیق نخواهی کرد هر چند راستگو باشیم وَمَا أَنْتَ بِمُؤْمِنٍ لَنَا وَلَوْ کُنَّا صَادِقِینَ.

چنین عمل قبیحی را شیخ عبدالباسط در نهایت حزن و غم ادا میکند . بشنوید این ماجرا را با فرازی آسمانی از نوای شیخمان

آیه 17 سوره یوسف


قَالُوا یَا أَبَانَا إِنَّا ذَهَبْنَا نَسْتَبِقُ وَتَرَکْنَا یُوسُفَ عِنْدَ مَتَاعِنَا فَأَکَلَهُ الذِّئْبُ وَمَا أَنْتَ بِمُؤْمِنٍ لَنَا وَلَوْ کُنَّا صَادِقِینَ


فراز فوق در نغمه  چهارگاه اجرا شده و قبلا نیز گفته شد که چهارگاههای شیخ عبدالباسط تفاوت عمده ای نسبت به چهارگاه های دیگر اساتید دارد که مهمترین مولفه ی این تمایز ، حزن و کشش صوت در اجرای این نغمه است.


الحمد لله


محمد آذری کیا
۲۸ خرداد ۹۶ ، ۲۲:۴۳ ۰ نظر
طرفداران شیخ عبدالباسط همیشه با شنیدن تلاوتهای اثر گذار این شمس تلاوت ، دل و جان را جلا میدهند به آیات نورانی قرآن و شنیدن این آیات با صدای استاد عبدالباسط جذابیت بیشتری به مستمع انتقال میدهد. امشب که مصادف با شب نورانی قدر است ، تلاوتی متفاوت از شیخمان را برای شما آماده کرده ایم . تلاوتی که سمبل و نماد حزن در تلاوت استاد عبدالباسط است . این تلاوت مربوط میشود به سال 1953 که بعبارت دیگر 65 سال از اجرای این فوق شاهکار عظیم گذشته است . اگر اهرام مصر در گذر تاریخ از بین بروند ، این تلاوت تا روزهای واپسین حیات در کره زمین باقی خواهد ماند ، چونکه این اثر ، محصول عشق خدایی است و در آن صدا و روح تلاوت در هم آمیخته شده اند .یکی از بهترین و باکیفیت ترین نسخه از نُسَخ مربوط به این تلاوت را که در آن هیچگونه ویرایش و یا افکت گذاری اعم از اکو یا تغییرات زیر و بمی انجام نشده و در این تلاوت صدای واقعی استاد را خواهید شنید ، برایتان آماده کرده ایم ، حجم 45 مگابایت بخاطر کیفیت بالای ضبط است . البته نسخه اصلی این تلاوت 260 مگابایت بوده که بدلیل داشتن حجم بالا از ارائه آن خودداری شد.

دانلود سوره یوسف 1-29 قصر جابری حلب 1953 با صدای استاد عبدالباسط

در این تلاوت استاد عبدالباسط به مفهوم وسیع کلمه (( معنا محور )) تلاوت میکند . و طبق فرموده نبی مکرم اسلام درباب حزن در تلاوت ، تلاوتش دارای ذاتی حزین و سوزناک میباشد .در طی این تلاوت گاهی شیخ عبدالباسط  لحنی درحالت یعقوب نبی بخود میگیرد و گاهی لحنی یوسف وار .

دوستان عزیز امشب شب قدر است و بیایید لحظاتی را در کنار هم در محضر قرآن باشیم.
برای اینکه بتوانید یک تلاوت را درک کنید ابتدا بایستی با آیاتی که تلاوت شده آشنایی داشته باشید تا بتوانید الحانِ پیاده شده در این آیات را هضم کنید .
حال با این توضیح مختصر ، سفری میکنیم در یکی از فراز های ناب این تلاوت ...

میرویم به چندین هزار سال پیش در مصر جایی که برادران ، یوسف را از خانواده و دیار خویش رانده اند و او بی کس و تنها و غریب در چاهی است که بالاخره او را کاروانی با خود میبرد و پس از ماجراهای فراوان ، زنی او را در اتاقی محبوس میکند و به گمانش درهای گریز را بسوی یوسف میبندد
(( وَغَلَّقَتِ الْأَبْوَابَ  )) یوسف در جهاد خویش با نفس ، در تجلی نفس اماره در ذهنش ، همه درها را بسته میدید اما با این وجود چنان خود را به در و دیوار میکوبید که اعضای بدنش مجروح میشد . و آن زن دست از او برنمیداشت و بدنبال او برای سبقت از یوسف میدوید (( وَاسْتَبَقَا الْبَابَ )) تا روبروی یوسف خوش سیما قرار گیرد . اما یوسف چنان میدوید و خود را به این در و آن در میزد که آن زن نمیتوانست از او سبقت جوید و بناچار از پشت پیراهن یوسف را گرفت و پاره کرد (( وَقَدَّتْ قَمِیصَهُ مِنْ دُبُرٍ  ))  شوهر آن زن در پی این صداها پشت در آمد و دیدند که او عزیز مصر است (( وَأَلْفَیَا سَیِّدَهَا لَدَى الْبَابِ )) آن زن سریعا به یوسف اتهام وارد کرد  و رو به شوهرش گفت : کسی که نسبت به خانواده ات قصد بدی داشته باشد، کیفرش جز زندان یا شکنجه دردناک  چه خواهد بود؟ (( قَالَتْ مَا جَزَاءُ مَنْ أَرَادَ بِأَهْلِکَ سُوءًا إِلَّا أَنْ یُسْجَنَ أَوْ عَذَابٌ أَلِیمٌ))
یوسفِ بی کس و غریب و بی پناه در مقابل حاکمان و قدرت بزرگان مصر معصومانه جواب داد : او مرا به مراوده خواند ( و من بی تقصیرم )  ((
قَالَ هِیَ رَاوَدَتْنِی عَنْ نَفْسِی ))

حال همه این ماجرا را در نغمه ی چهارگاه با نوای محزون و آسمانی استاد عبدالباسط در این فراز بشنوید و ببینید که وقتی یوسف جواب میدهد استاد در چه حالتی تلاوت میکنند:

فراز آسمانی 1از سوره یوسف

الحمد لله
محمد آذری کیا
۲۸ خرداد ۹۶ ، ۰۰:۳۶ ۵ نظر


انسان زمانی که به (( شَیْئًا مَذْکُورًا )) رسید ، چیزی قابل ذکر شد .و این ماجرا مصادف شد با روزی که هر انسانی قدر و اندازه خویش را بشناسد . ملائکه و روح در این شب نزول میکنند تا هر انسانی در جوار روح خویش اگر اهل ارتباط باشد ، در این شب بفهمد چه ( قدر ) از روحش (یعنی خودش ) را شناخته است و چه ( قدر ) ناشناخته ها در وجودش باقی است که باید بشناسد ...

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان ، دعوت میکنم آیات نورانی سوره قدر را با صدای شیخمان بشنوید . امید که امشب این کوچکترین را از دعای خیرتان بی نصیب نفرمایید .

آیات نورانی سوره مبارکه قدر با صدای شیخ عبدالباسط

الحمد لله

محمد آذری کیا
۲۶ خرداد ۹۶ ، ۱۴:۱۷ ۰ نظر

در دهه هشتاد شمسی ، استاد یاسر عبدالباسط فرزند شیخ عبدالباسط وارد ایران شدند و در اکثر شهرهای ایران به تلاوت قرآن اقدام کردند . وقتی ایشان وارد مسجد شدند همانند پدر بزرگوارشان دورکعت نماز بجا آوردند و وقتی روی جایگاه رفتند اشک شوق از چشمان حضار جاری شد . چون همه حضار در آن مجلس طرفداران شیخ عبدالباسط بودند که برای دیدن یادگار ایشان به آنجا آمده بودند و چونکه یاسر عبدالباسط از لحاظ چهره شباهت زیادی به شیخ عبدالباسط داشت ، همه از این جهت خوشحال و آماده شنیدن یک تلاوت در سبک شیخ عبدالباسط بودند.اما میان پدر و فرزند فرق ارض و سمائی وجود داشت و انتظار مستمعان از فرزند استاد خیلی زیاد بود ولی شاید این توقع زیاد از حد بود چونکه استاد عبدالباسط شخصیتی است تکرار نشدنی مگر باذن الله تعالی. فرزندان استاد شحات توانستند تا حدودی مثل پدرشان تلاوت کنند ولی فرزندان شیخ عبدالباسط که آنها را (( احد عشر کوکبا )) مینامید ، در هنر تلاوت نتوانستند حتی به گرد پای پدر بزرگوارشان برسند .

حال شما را دعوت میکنم به تماشای ویدیویی که یاسر عبدالباسط در کنار مزار شیخ القرا تلاوت میکند و در خلال تلاوت نماهایی از محوطه مزار استاد عبدالباسط نشان داده می شود .


مدت تلاوت 6:13
حجم ویدیو : 19 MB

دانلود


الحمد لله

محمد آذری کیا
۲۵ خرداد ۹۶ ، ۱۳:۱۷ ۰ نظر
حدود 13 سال پیش بطور اتفاقی رادیو را روشن کردم و صدای آسمانی شیخ عبدالباسط را شنیدم . هرچه میخواند بیشتر ذوق زده میشدم و اشتیاقم به استماع این تلاوت بیشتر میشد .با آنکه ارزش واقعی این تلاوت برایم روشن نبود و علم کافی برای درک این تلاوت نداشتم لذا با همه احوال از شنیدن این صدای روحانی دلم میلرزید و اشک از چشمانم جاری میشد . و چندین نفر از دوستان که اصلا در وادی قرآن و تلاوت نبودند ، با علاقه زیاد کنارم نشستند و تا آخر تلاوت گوش دادند .در انتها از آنها پرسیدم :شما که اهل تلاوت و ... نیستید پس چرا بادقت به این تلاوت گوش دادید ؟ جواب دادند : ما نه معنای این آیات را میدانستیم و نه با تلاوت قرآن آشنا هستیم ، ولی این خواننده ( به قاری خواننده میگفتن) طوری میخواند که تمام حزن قلبی اش را در صدایش به ظهور میرساند و ما از شنیدن این صدا متاثر شدیم.آن تلاوت ، تلاوت سوره حج بود که دل هر انسانی ( چه مومن چه کافر ) را میلرزاند و متاثر میکرد . این تلاوت پر شوق و دلنواز را  با کیفیت ضبط عالی تقدیم میکنیم به همه انسانها.

دانلود سوره حج 1-29 رادیو سوریه

مقطعی بسیار زیبا از تلاوت :
دانلود

و مقام شناسی چند مقطع :

ترکیب بیات حسینی +بیات شوری
بیات شوری 1
بیات شوری 2
قرار صبا 1
قرار صبا 2
قرار صبا 3
ترکیب صبا + رهاوی


الحمد لله

محمد آذری کیا
۱۸ خرداد ۹۶ ، ۱۷:۱۹ ۰ نظر

یکی از دلنوازترین نواهای قرآن مقام یا نغمه چهارگاه است . عده ای چهارگاه را همان عجم میدانند و عده ای دیگر از صاحبنظران ، چهارگاه را یک مقام مستقل میدانند . علی ای حال چهارگاه چه مقام باشد چه نغمه ، بحثش جای خود دارد و مطرح کردنش در چارچوب مسیر و هدف این وبلاگ قرار نمیگیرد .

هدف اصلی این پست از وبلاگ آموزش نحوه ی اجرای چهارگاه در سبک شیخ عبدالباسط است .


چهارگاهی که استاد عبدالباسط در تلاوت هایش اجرا میکند ، نسبت به چهارگاه های دیگر قاریان از جمله اکبرالقراء یا شیخ منشاوی متفاوت است و اجرای این مقام با حالتی حزین تر  همراه است و علت این مسئله هم شخصیت و حالات درونی شیخ عبدالباسط است . در تلاوت شیخ عبدالباسط گاهی چهارگاه آمیخته به مقام راست اجرا میشود و دائما این دو با هم ترکیب میشوند که این حالت جذبه ی بیشتری به چهارگاه های استاد عبدالباسط داده است.

20 فراز بسیار زیبا از چهارگاه با صدای آسمانی شیخ عبدالباسط تقدیم میکنیم به طرفداران این شمسِ تلاوت. واقعا هر یک از مقاطع دریایی عظیم از زیبایی های تلاوت رو به دنیا نشان میده.

مقطع چهارگاه شماره :  01  02  03  04  05  06  07  08  09  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 

 

دانلود 20 مقطع چهارگاه با صدای شیخ عبدالباسط در یک فایل زیپ

این مقاطع بسیار زیبا رو برای تمرین حتما استفاده کنید .


الحمد لله


محمد آذری کیا
۱۷ خرداد ۹۶ ، ۱۸:۰۴ ۲ نظر

کسانی که کم وبیش با فن تلاوت آشنا هستند میدانند که برخی مواقع ممکن است صوت یا صدای قاری به دلایل مختلف دچار اختلال شود . گاهی آب تو گلوی قاری جمع میشود وباعث قطع ناگهانی صدای  قاری میشود . گاهی بعلت بالا بردنِ بیش از حد صدا ، صدای قاری باصطلاح خروسی میشود و بعبارتی تبدیل به جیغ میشود . گاهی حنجره خشک میشود و صداگرفتگی بروز میدهد .و ممکن است ده ها مورد دیگر مثل موارد فوق در تلاوت برای قاری پیش بیاید .اما راهکار چیست ؟در این مواقع چکار باید کرد؟

شاید همیشه از زیباترین تلاوتهای شیخ عبدالباسط بهترین استفاده ها را برده اید . در این لحظه شما را دعوت میکنم به شنیدن دو مقطع از شیخ عبدالباسط که در آن ، صدای استاد گرفته میشه .

 مقطع اول

مقطع دوم

بسیاری از قاریان در هنگام گرفتگی صدا و بروز مشکل در صدا ، سریعا دو حالت را درپیش میگیرند :

1- قاریان مبتدی در همان لحظه تلاوت را قطع میکنند.

2- قاریان حرفه ای سریعا سعی میکنند لحن را تمام کنند. و عمدتا اگر میخواستند طولانی بخوانند ، از این کار صرفنظر میکنند و کوتاه میخوانند.


اما در مقاطع فوق استاد عبدالباسط درس بسیار بزرگی به قاریان آموخت. او ثابت کرد که یک قاری به هیچ وجه نباید بهنگام گرفتن صدا در تلاوت ، دچار استرس و اغتشاش ذهنی شود بلکه با همان آرامش و طمانینه قبلی به تلاوت ادامه دهد .


و درس دیگری که از این مقاطع گرفته میشود این است که حتی صدای حنجره طلایی تاریخ استاد عبدالباسط در مواقع نادری گرفته است ، حال ما نباید انتظار داشته باشیم که صدایمان بدون هیچ مشکلی تلاوت را شروع وبه اتمام رساند .


و نکته بعدی اینکه اکبرالقرا شیخ مصطفی اسماعیل با اینکه ذاتا و بطور خدادادی دارای صدای بم پرقدرتی نیستند ، لذا با تمام آرامش و اطمینان در بمِ صدا تلاوت خود را به زیبایی شروع میکنند و آرامش این اسطوره تاریخ را میشود در صدایش حس کرد.  و همه این مطالب در یک جمله به قاریان ایرانی میگوید : در هنگام تلاوت نترس و بدون داشتن استرس تلاوت کن.


الحمد لله

محمد آذری کیا
۱۶ خرداد ۹۶ ، ۲۱:۴۰ ۰ نظر
در لحظات ملکوتی افطار قصد داریم مقاطع مختلفی از بیات شوری را در تلاوت شیخ عبدالباسط منتشر کنیم .
بیات شوری  یکی از گوشه های مقام بیات است که در اجرای آن بیات وحجاز با هم ترکیب میشوند  .  اگر بادقت توجه کنید متوجه میشوید بیات شوری دارای دو قسمت بیات و حجاز است .در این بخش 11 فراز از نغمه بیات شوری خدمت عزیزان آماده کردیم .برای درک بیشتر ، قسمتی که در اکثر مقاطع از نکات بارز برای شناسایی  این نغمه است  ، با رنگ قرمز نشان داده شده است . ( البته در بعضی مقاطع نیز چنین فرمها و حالاتی ممکن است وجود نداشته باشد مثلِ مقطع 07  )


مقطع 01 بیات شوری استاد عبدالباسط

اللَّهُ الَّذِی رَفَعَ السَّمَاوَاتِ بِغَیْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ

مقطع 02 بیات شوری استاد عبدالباسط
وَجَعَلُوا لِلَّهِ أَنْدَادًا لِیُضِلُّوا عَنْ سَبِیلِهِ قُلْ تَمَتَّعُوا فَإِنَّ مَصِیرَکُمْ إِلَى النَّارِ

مقطع 03 بیات شوری استاد عبدالباسط

فراز 1 : وَأُدْخِلَ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ
فراز 2 : جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ
فراز 3 :  تَحِیَّتُهُمْ فِیهَا سَلَامٌ


مقطع 04 بیات شوری استاد عبدالباسط
وَأُوحِیَ إِلَى نُوحٍ أَنَّهُ لَنْ یُؤْمِنَ مِنْ قَوْمِکَ إِلَّا مَنْ قَدْ آمَنَ

مقطع 05 بیات شوری استاد عبدالباسط
فراز 1 :وَاصْنَعِ الْفُلْکَ بِأَعْیُنِنَا وَوَحْیِنَا وَلَا تُخَاطِبْنِی فِی الَّذِینَ ظَلَمُوا
فراز 2 : وَلَا تُخَاطِبْنِی فِی الَّذِینَ ظَلَمُوا إِنَّهُمْ مُغْرَقُونَ

مقطع 06 بیات شوری استاد عبدالباسط
وَمَا أَهْلَکْنَا مِنْ قَرْیَةٍ إِلَّا وَلَهَا کِتَابٌ مَعْلُومٌ

مقطع 07 بیات شوری استاد عبدالباسط
وَإِنَّ السَّاعَةَ لَآتِیَةٌ فَاصْفَحِ الصَّفْحَ الْجَمِیلَ

مقطع 08 بیات شوری استاد عبدالباسط
وَلَهُ الْمُلْکُ یَوْمَ یُنْفَخُ فِی الصُّورِ عَالِمُ الْغَیْبِ وَالشَّهَادَةِ

مقطع 09 بیات شوری استاد عبدالباسط
فراز 1 : کُلٌّ یَجْرِی لِأَجَلٍ مُسَمًّى
فراز 2 : یُدَبِّرُ الْأَمْرَ
فراز 3 : یُدَبِّرُ الْأَمْرَ یُفَصِّلُ الْآیَاتِ لَعَلَّکُمْ بِلِقَاءِ رَبِّکُمْ تُوقِنُونَ

مقطع 10 بیات شوری استاد عبدالباسط
جَنَّاتٍ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ تَحِیَّتُهُمْ فِیهَا سَلَامٌ
نکته : این قسمت ترکیبی میباشد و فقط عبارت (
بِإِذْنِ رَبِّهِمْ تَحِیَّتُهُمْ فِیهَا سَلَامٌ ) در بیات شوری اجرا شده.
 
مقطع 11 بیات شوری استاد عبدالباسط
إِنَّ اللَّهَ یُدْخِلُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ جَنَّاتٍ

تمام مقاطع  بیات شوری استاد عبدالباسط در یک فایل زیپ

الحمد لله

محمد آذری کیا
۱۵ خرداد ۹۶ ، ۲۱:۰۸ ۰ نظر